تبلیغات
بسیج شرکت صنایع آذرآب - عاقبت روابط غیر اخلاقی بین کاربران شبکه های اجتماعی

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

عاقبت روابط غیر اخلاقی بین کاربران شبکه های اجتماعی

ماجرای اول

پس از شکایت دختری جوان مبنی بر این‌که فردی فیلم‌ها و تصاویر شخصی و کاملا محرمانه وی را به دست آورده و با سوء استفاده از این تصاویر و فیلم‌ها قصد اخاذی و انتشار آن در فضای مجازی را دارد، موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

شروع تحقیقات و بررسی های تخصصی در فضای سایبر از سوی کارشناسان پلیس فتا، متهم شناسایی و دستگیر شد. متهم در بازجویی با اعتراف صریح به بزه ارتکابی عنوان کرد با شاکی در یکی از شبکه های اجتماعی مرتبط با تلفن همراه آشنا شده و پس از مدتی اعتماد او را جلب کردم و او نیز فیلم ها و تصاویر خصوصی و محرمانه خود را برای من ارسال کرد که پس از دریافت اطلاعات شخصی شاکی، وی را تهدید به انتشار آنها در فضای مجازی کردم.

 

ماجرای دوم

چندی پیش زنی جوان به پلیس فتای یزد مراجعه و در اظهاراتش عنوان کرد، با فردی از طریق چت در تانگو آشنا شدم و بعد از مدتی به بهانه ازدواج، چند عکس شخصی از من تقاضا کرد و با اعتماد به وی و به خاطر علاقه ای که به او پیدا کرده بودم، چند عکس شخصی خود را از طریق ایمیل برایش فرستادم. بعد از مدتی مرا تهدید کرد اگر به او پول ندهم، عکس و مشخصاتم را در فضای مجازی منتشر می کند. پس از این شکایت و با توجه به اهمیت پرونده و احتمال انتشار عکس های شاکی در فضای مجازی و میزان نگرانی وی در این خصوص، موضوع در دستور کار کارآگاهان پلیس ساییری استان یزد قرار گرفت و با تحقیقات انجام گرفته متهم در یکی از استان ها دستگیر شد. در بازرسی از تلفن همراه متهم، عکس های خصوصی شاکی نیز کشف شد.

ماجرای سوم

دختری جوان با مراجعه به پلیس فتا، به ماموران گفت: مردی با فریب وی و به دست آوردن عکس هایش، قصد اخاذی از او را در فضای مجازی دارد.

با توجه به اظهارات شاکی، کارشناسان پلیس فتای استان بلافاصله عملیات شناسایی فرد متهم را در فضای مجازی آغاز و طی تحقیقات فنی رد او را در اینترنت پیدا و متهم را دستگیر کردند.

 متهم بیست ویک ساله که ساکن مشهد بود، در رویارویی با شواهد فنی به جرم خود اعتراف و اظهار کرد در شبکه های اجتماعی مرتبط با تلفن همراه با دختران جوان طرح دوستی ریخته و پس از جلب اعتماد آنها و به دست آوردن اطلاعاتی نظیر عکس، فیلم و... به قصد اخاذی، آنها را تهدید کرده فیلم و تصاویرشان را در اینترنت منتشر می کند و با این شگرد از دختران جوان مبالغی را دریافت کرده است که در این زمینه به چهار مورد اخاذی به مبلغ 27 میلیون ریال، اعتراف کرد.

 با نگاهی به صفحه حوادث روزنامه ها، با پرونده های مشابه این سه ماجرا روبه رو می شویم که غفلت شاکیان آنها را در دام مجرمان اینترنتی گرفتار کرده است. مجرمانی که کمتر اثری از خود باقی می گذارند و با پرسه زنی در فضای مجازی، طعمه های خود را از میان دختران و زنان انتخاب می کنند.

توجه قربانیان به هشدارهای پلیس و بالا بردن سطح امنیت تلفن همراه می توانست سدی در برابر اقدامات مجرمانه جرایم سایبری باشد.

 سرهنگ اصغر باقریان، رئیس پلیس فتای غرب استان تهران در این باره می گوید: هم اکنون شاهد تنوع و گسترش شبکه های اجتماعی و بخصوص نرم افزارهای تلفن همراه هستیم که این موضوع در کنار امکاناتی که در اختیار کاربران فضای مجازی قرار می گیرد، باعث سوء استفاده برخی بزهکاران از این فضا برای ترویج بی بند و باری شده است.

این شبکه های اجتماعی مرتبط با تلفن همراه بسرعت تبدیل به نوعی اعتیاد میان بسیاری از نوجوانان و جوانان شده و برخی آسیب های اجتماعی را تشدید کرده است. پیامدهای حضور دائمی این شبکه ها در زندگی افراد آنقدر عمیق است که می تواند به ناکامی افراد در زندگی روزمره خود منجر شود.

 در صورتی که استفاده از شبکه های اجتماعی فضای مجازی آگاهانه نباشد، تهدیدات آن می تواند به مراتب بسیار پررنگ تر از فرصت های آن باشد؛ چراکه وقتی فرد به حضور در این شبکه ها اعتیاد پیدا می کند و زمان زیادی از وقت خود را در این فضا می گذراند، حضور خانوادگی و اجتماعی فرد دچار اختلال شده و جاذبه دنیای مجازی بر دنیای واقعی اش غلبه می کند.

 یکی از عوارض و آثار منفی این نوع شبکه ها روابط نامناسب اخلاقی بین کاربران است. معمولا شبکه های اجتماعی ابزارها و امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند که تصاویر، ویدئوها و اطلاعات خصوصی خود را در صفحه شخصی شان قرار دهند.

 مشکلاتی از قبیل ساخت پروفایل های تقلبی در شبکه های اجتماعی و نبود امکان کنترل آنها به علت حجم زیاد این هرزنامه ها، باعث می شود افرادی با پروفایل های تقلبی به شبکه های اجتماعی وارد شوند و با ورود به حریم خصوصی افراد مدنظر، تصاویر و اطلاعات آنان را سرقت و آنها را در اینترنت منتشر کنند. از شهروندان بخصوص والدین درخواست می شود با حفظ هوشیاری و رعایت هشدارهای ارائه شده از سوی پلیس، بر استفاده فرزندان خود از فضای مجازی نظارت لازم را داشته و قبل از استفاده از ابزار، یا تامین آن برای فرزندان خود، از آسیب های آن و راه های کاهش این آسیب ها آگاهی کافی داشته باشند.


طبقه بندی: اجتـماعی،
برچسب ها: روابط غیر اخلاقی، کاربران، تلفن همراه، اطلاعات شخصی، اخاذی، شبکه های اجتماعی فضای مجازی، اینترنت،

تاریخ : یکشنبه هجدهم آبانماه سال 1393 | 10:43 | نویسنده : مصطفی غلامی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پرشین صدا